NARKS A ta3 Reality 2023

NARKS A ta3 Reality 2023

NARKS A ta3 Reality 2023

  • 25. októbra 2023
  • 09:00 – 17:00
  • DoubleTree by Hilton

 

Vstupenky

Nižšie uvedené čísla zahŕňajú vstupenky na toto podujatie, ktoré už máte v košíku. Kliknutím na tlačidlo „Získať vstupenky“ môžete upraviť všetky existujúce informácie o účastníkoch, ako aj zmeniť množstvo vstupeniek.
Vstupenky už nie sú k dispozícii

Program

09:00 – 10:15

Panel 1

Téma: Trh predávajúcich sa zmenil na trh kupujúcich

  • Ako zmeny vplývajú na prácu realitných maklérov?
  • Aké sú predikcie vývoja cien nehnuteľností?
  • Ako využiť túto situáciu z pohľadu realitného makléra?
  • Ako sme na tom v porovnaní s Českou republikou?
  • Ceny nehnuteľností na celom svete budú v nasledujúcom desaťročí rásť v priemere o 9 % ročne. Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorú spoločne realizovali nemecký ekonomický inštitút Ifo a švajčiarsky inštitút KOF. Aktuálne však na Slovensku zažívame opačný trend- ceny bývania začali klesať. V niektorých prípadoch až o 20 %.

Spíkri:

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií SR
Jan Borůvka, prezident CEPI / Európska asociácia realitných profesií a generálny sekretár ARK ČR
Mário Glos, generálny riaditeľ MGM reality
Marian Paták, generálny riaditeľ Directreal
Richard Churý, realitný expert

Coffee break: 10:15 – 10:30

10:30 – 11:15

Panel 2

Téma:  Realitný trh a nové trendy/umelá inteligencia

  • Makléri používajú ChatGPT na písanie inzerátov a príspevkov na sociálnych sieťach, výpočet splátok hypoték, prehľadávanie realitných databáz a zhromažďovanie odborných znalostí v nových oblastiach. Keďže sa tieto experimenty zrýchľujú, vyvolávajú väčšiu otázku: bude realitný maklér vybavený umelou inteligenciou v budúcnosti naozaj potrebovať toľko ľudských realitných maklérov – a poplatkov?
  • Portál DOMIRE
  • Ako využívajú realitní makléri AI vo svoj prospech?
  • Od tohto roka finančná správa vidí, kto zarába na prenájme bytu cez rôzne digitálne platformy, napríklad cez Airbnb či Booking. Žiadny takýto príjem pre ňu nezostane skrytý. Od roku 2023 platí novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Novelou sa na Slovensku uvádza do praxe smernica DAC7, ktorá túto povinnosť pre digitálne platformy zavádza v celej Európskej únii.

Spíkri:

Martin Barborka, portál Domire
Andrej Leontiev, partner a advokát Taylor Wessing
Martin Mucha, CEO spoločnosti Gobii.com / Igluu
Peter Sádel, CEO webex realvia
Ján Kutan, advokát, Kutan&Partners

Coffee break: 11:15 – 11:30

11:30 – 12:30

Panel 3

Téma: Rok zdražovania hypoték

  • Minulý rok bol mimoriadne bohatý nielen na politické, ale aj ekonomické udalosti. Jedna z najvýznamnejších zmien pre bežných ľudí prišla s rozhodnutím Európskej centrálnej banky po jedenástich rokoch zvýšiť základnú úrokovú sadzbu. Po dlhých mesiacoch tak aj na Slovensku skončila éra lacných peňazí. Tento rok by sme mohli nazvať rokom zdražovania hypoték. Bývanie sa kvôli drahším hypotékam stalo najnedostupnejšie za poslednú dekádu.
  • Podľa správ a prognóz z Národnej Banky Slovenska je vrchol inflácie za nami. Postupný pokles možno predpokladať až v rokoch 2024 – 2025. Všetky kroky ECB pociťujú aj klienti slovenských bánk. Každým jedným navýšením. Na Slovensku po zdražení hypoték z jedného na vyše štyri percentá sú aktuálne banky ochotné ľuďom požičiavať o 20 percent menej, ako bolo bežné predtým. Slováci sa k hypotékam dostávajú zložitejšie.
  • Mnohí si aktuálne vyberajú aj predĺženie splatnosti úveru, čo však nemusí každému vyhovovať. V praxi to bude znamenať, že ak si niekto požičal v roku 2018 sumu 200-tisíc eur, bude na konci fixácie jeho zostatok úveru 172 587 eur. Ak sa rozhodne úver predĺžiť opätovne na 30 rokov a zvolí si opäť 5-ročnú fixáciu, narastie v prípade najlacnejšej ponuky jeho splátka „iba“ o 122 eur, miesto 209 eur.
  • Na akých úrovniach sa teraz pohybujú úrokové sadzby pri jednotlivých typoch fixácií?
  • Ak mal klient úrok pod jedno percento a teraz sa mu zvýšil nad 3 %, koľko mesačne si priplatí navyše?
  • Má ešte nejakú alternatívu, ak nestihol refixáciu a pod.?

Spíkri:

Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu
Martin Lazík, realitný analytik, Národná asociácia realitných kancelárií SR
Martin Mikolášek, generálny riaditeľ spoločnosti Swell
Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Trinity bank
Dominik Hapl, investičný analytik Across Private Investments

Lunch break: 12:30 – 13:30

13:30 – 14:30

Panel 4

Téma: Developeri na realitnom trhu 

  • Ceny nehnuteľností už rok klesajú, no developeri odmietajú zlacňovať. Z ponuky dokonca sťahujú nové byty a neakceptujú zníženie cien. Výsledkom toho je, že slovenský trh s novými nehnuteľnosťami zamrzol na bode mrazu. Na druhej strane stojí dopyt, ktorý klesá z dôvodu rastúcich úrokových sadzieb.
  • V Bratislave sa medziročne prepadol predaj nových bytov takmer o dve tretiny. Rovnaký trend však môžeme pozorovať vo všetkých krajoch. Ponuku na trhu s nehnuteľnosťami ale netvoria iba nové projekty, ale aj staré alebo zrekonštruované byty a domy. To znamená, že predávajúca strana bez ohľadu na vek nehnuteľnosti zlacňuje. Ceny bytov z druhej ruky totiž klesajú už dlhé mesiace.

Spíkri:

Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia
Martin Šramko, generálny riaditeľ Immocap
Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE
Juraj Privrel, Develompent Manager, ITB Development

Coffee break: 14:30 – 14:45

14:45 – 16:00

Panel 5

Téma: Realitný trh a nájomné bývanie

  • Politiky bývania môžu mať výrazný vplyv na ekonomickú výkonnosť a životný štandard obyvateľov. Dostupnosť nájomného bývania vplýva na použitie úspor domácností, ale aj na mobilitu pracovnej sily. Nedostatočná ponuka nájomných bytov tak ďalej tlačí na rast cien nájmov a zhoršuje jeho dostupnosť. Podľa Eurostatu v roku 2017 iba 1,5 % obyvateľov Slovenska bývalo v bytoch s regulovaným nájmom (priemer EÚ je 10%). Podiel obyvateľov v bytoch s trhovým nájmom je tiež značne pod priemerom EÚ a dosahuje 8,5 % (priemer EÚ je 20%). Navyše, Slovensko čelí celkovému nedostatku bytového fondu – v počte bytov na 1000 obyvateľov sa nachádzame na chvoste EÚ.
  • Inštitút finančnej politiky analyzoval aj možné opatrenia, ktoré by bytovú politiku na Slovensku zlepšili. Jednou z možností je podpora nájomného bývania, napríklad cez povinný podiel nájomných bytov s regulovaným nájom v nových developerských projektoch na úrovni od 5% do 10%. Jednou z možností ako podporiť výstavbu takýchto bytov by mohli byť výhodnejšie úvery zo ŠFRB.
  • Tento podiel by sa mal uplatňovať vo väčších mestách v úzkej spolupráci so samosprávou. Mesto by následne stanovilo maximálnu výšku nájmu v týchto bytoch ako percentuálny podiel z priemernej mzdy v danom kraji. Výška regulovaného nájomného by zohľadňovala aj príjem rodiny.

Spíkri:

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií SR
Pavel Poliak, Legal Partner poradenskej spoločnosti BDO
Viktor Obtulovič, realitný analytik
Martin Čapo, realitný expert, Riešime bývanie
Adriena Litomerická, členka predsedníctva NARKS

16:00- 16.30

ODOVZDÁVANIE OCENENÍ NARKS

16:30 – 17:00

KEYNOTE SPEAKER

Peter Strcula

9 rokov a v 9-tich krajinách pomáha podnikateľom, manažérom a obchodníkom dosahovať vyššie tržby, s menšou námahou. Tréningami predaja, prezentovania a komunikácie. Popri tom obchodne zastupuje firmy a je v predaji stále aktívny. Školí iba to, čo má najväčší efekt na výsledky.

Partneri:

 

DoubleTree by Hilton Bratislava

Trnavská cesta 27 A
Bratislava, 831 04 Slovenská republika
Top

Prihlásiť sa.


Zaregistrovať sa.
Forgot Password?

Zaregistrovať sa.


Username
Want to Login?

Zabudnuté heslo?